Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Transport zwierząt

Od 1 października 2004 czworonożni pupile – muszą posiadać paszport. Zgodnie z przepisami, każdy pies, kot oraz fretka podróżująca z właścicielem po obszarze Unii Europejskiej musi legitymować się specjalnym dokumentem – paszportem. Aby otrzymać taki dokument dla swojego pupila należy zgłosić się do najbliższej Lecznicy dla Zwierząt. Warunkiem jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub czip. Zabieg wszczepienia czipu wykonuje większość Lecznic Wetrynaryjnych. Koszt wszczepienia mikroprocesora to koszt od 50 do 100 zł. Poza umożliwieniem wystawienia zwierzęciu paszportu obowiązującego w Unii Europejskiej czip daje też inne korzyści: identyfikację zwierzaka w przypadku zagubienia, ucieczki, kradzieży, a także szybki dostęp do bazy jego danych (w tym przebiegu leczenia) w większości europejskich klinik weterynaryjnych.

Lecznica dla Zwierząt , w której zwierzakowi dokonano wszczepienia czipu wystawi paszport , który zostanie zarejestrowany w centralnej Bazie danych, co pozwoli na uzyskanie powyżej wskazanych danych na terenie UE. Czip jest zarejestrowany w bazie Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (które współpracuje z europejskim systemem baz danych EUROPETNET

Poprawnie wypełniony paszport musi zawierać poniższe informacje: 

• imię, nazwisko i dokładny adres opiekuna,
• opis zwierzęcia,
• numer czipu i data jego wszczepienia
• numer i data nadania tatuażu (jeśli zwierzę nie ma wszczepionego czipu)
• wpisy o dokonanych szczepieniach, odrobaczeniach i profilaktyce przeciwkleszczowej

W dokumencie jest miejsce przeznaczone na wklejenie zdjęcia zwierzęcia, jednak fotografia nie jest wymagalna.

Czip jest zarejestrowany w bazie Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (które współpracuje z europejskim systemem baz danych EUROPETNET)

Procedury przekraczania granicy

Uwaga !!!! Nie wszystkie kraje europejskie mają identyczne procedury przekraczania granicy.

Wielka Brytania i Irlandia – zwierzę musi mieć wszczepiony czip, tatuaż nie jest honorowany. Konieczne jest też aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz badanie krwi. Tuz przed wyjazdem zwierzę musi zostać też odrobaczone. Właściciel planujący wwieźć swojego czworonoga na teren Wielkiej Brytanii lub Irlandii, musi zacząć załatwiać formalności już w 7 miesięcy przed planowaną podróżą.

Szwecja – honorowane są zarówno czipy, jak i tatuaże. Konieczne jest też szczepienie przeciwko wściekliźnie, badania krwi potwierdzające skuteczność szczepionki oraz odrobaczenie. Właściciel planujący przewieźć pupila do Szwecji starania musi rozpocząć około 4 miesiące przed planowaną podróżą.

Kraje trzecie – ( poza UE ) Aby wwieźć zwierzaka do kraju nie zrzeszonego w Unii Europejskiej paszport na ogół nie jest konieczny, ale obowiązuje świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeśli podróżni wybierają się do kraju spoza Unii, ale po drodze muszą minąć granice krajów zrzeszonych, paszport jest obowiązkowy.

Do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i Finlandii NIE WOLNO wwozić zwierząt poniżej 3. miesiąca życia, nie zaszczepionych przeciwko wściekliźnie. W Belgii i Słowacji istnieje specjalna procedura wwożenia młodych zwierząt. Aktualne i szczegółowe informacje odnośnie przepisów wwozowych do tych i innych krajów można uzyskać w Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ nie każda Lecznica dla Zwierząt zawsze posiada aktualne informacje, lub można je znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii – www.wetgiw.gov.pl

Rejestracja zwierząt należących do gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej

W myśl obowiązujących przepisów na sprowadzenie do kraju zwierzęcia, które znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, potrzebna jest zgoda ministra ochrony środowiska (formularz CITES). Zwierzę należy zgłosić w starostwie. Zarejestrować trzeba także zwierzę egzotyczne kupione w kraju. Właścicielom legwanów, kameleonów, węży, niektórych żółwi czy egzotycznych papug nie wolno zapomnieć o zgłoszeniu zwierzaka w urzędzie gminy. Obowiązek rejestracji ma przyczynić się do ukrócenia przemytu i nielegalnego handlu zwierzętami.

Jakie zwierzęta należy zarejestrować?

Rejestracji podlegają m.in.:

• papugi — wszystkie ary, amazonki, rozelle, żako, kakadu (z wyjątkiem papużek falistych, nimf i aleksandretty obrożnej pozostałe gatunki papug są chronione i wymagają rejestracji),
• żółwie — m.in. żółw stepowy, żółw iberyjski, żółw grecki,
• węże boa i pytony,
• legwany,
• warany,
• wszystkie kameleony.

Szczegółową listę gatunków podlegających rejestracji znajdziemy w Rozporządzeniu Komisji Wspólnot Europejskich nr 1332/2005 z dnia 9 sierpnia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (Dz. U. UE L215/1).

 

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Facebook Znajomi