Moda na zwierzęta egzotyczne
Tchórzofretka na smyczy, gadające papugi czy wąż pełzający po mieszkaniu, to już mało kogo dziwi. Polacy masowo kupują zwierzęta egzotyczne. Pies, kot, świnka morska czy szczurki wymieniane są na zwierzęta bardziej drapieżne.
Skąd taka moda?
Na kupowanie zwierząt egzotycznych wpływ ma kilka czynników. Są inne, bardziej kolorowe, fascynujące i drapieżne. Niektórzy potrzebują do życia adrenaliny, a posiadanie gada z pewnością jej dostarcza. Poprzez poświęcanie czasu egzotycznemu zwierzakowi, odreagowują stresy dnia codziennego. Innym powodem dla którego są kupowane, jest chęć pochwalenia się przed otoczeniem. Zwierzęta egzotyczne wpływają na postrzeganie jednostki jako bardziej odważnej, a ponadto dodają jej charakteru. Kilka dziesięcioleci temu, po kalifornijskich bulwarach z tygrysem na smyczy przechadzała się Pola Negri. W wielu przypadkach można mówić o pasji i zamiłowaniu do tych gatunków zwierząt i stąd wynika ich hodowla. A niektórzy takiego zwierzaka dostają w prezencie.
Jakie zwierzaki kupujemy?
Polacy chętnie kupują wszystkie egzotyczne zwierzaki. Węże, pająki, małpki stają się mieszkańcami naszych domów. Jedni decydują się na zakup kajmana, małego krokodyla, a inni papugi żako czy aro. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się jeże pigmejskie, szczególnie często kupowane dzieciom. Nie można zapomnieć o chętnie nabywanych jaszczurkach.
Zakup zwierzęcia to poważna decyzja
Bez względu na to, na jakie zwierzę się decydujemy, musi być to przemyślana decyzja. Zwierzęta egzotyczne wymagają specyficznych warunków. Często ich hodowla wiąże się z większymi kosztami finansowymi. Decyzja o zakupie zwierząt egzotycznych powinna być poprzedzona solidną literaturą i przeliczeniem kosztów hodowli. Zwierzęta żyją i czują, a ich porzucanie jet karygodne, w szczególności tych egzotycznych, bo nie przeżyją w naszych warunkach, wypuszczone w lesie