Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Rybki w szklanej kuli

fish bowlSzczęśliwa, złota rybka w szklanej kuli, to częsty obrazek w animowanych filmach. Pluska, skacze, uśmiecha się do nas. To jednak tylko bajka, a w rzeczywistości, rybka umieszczona w szklanej kuli wcale nie ma tak różowo. Rybki w kulach stanowią ozdobę domów, klubów, restauracji, a i sami sprzedawcy w sklepach zoologicznych zachęcają do ich zakupu, dodając bojowniki czy welonki. Zaś hodowcy ryb, zdecydowanie sprzeciwiają się hodowaniu nawet najmniejszych rybek w szklanych kulach.

 

Główne argumenty przeciwko szklanej kuli, to jej kształt oraz wielkość. Najczęściej wybierane są kule o mniejszych rozmiarach, 30 l., a kupujący większe kule również nie zapewniają odpowiednich warunków środowiskowych rybkom. Kulisty kształt wpływa na nieprawidłowości w wymianie gazowej, co źle wpływa na rybki, a w rezultacie może doprowadzić do choroby i śmierci. Warto zauważyć, że kule często nie są wyposażone w filtr i grzałkę. Ponadto, samodzielne ich zainstalowanie może być utrudnione, przede wszystkim ze względu na mały rozmiar ,a w większych problem może stanowić ich dobór oraz zamocowanie. Kolejnym argumentem przemawiającym przeciw szklanej kuli jest szybsze zanieczyszczanie się wody, poprzez resztki jedzenia oraz wydalane przez rybki produkty przemiany materii. Stąd, często nieprzyjemny zapach wody w szklanych kulach. Rybki zamknięte w kulach mają ograniczone możliwości pływania w linii prostej, zmuszone są do pływania wkoło, a to powoduje problemy z błędnikiem. Kulisty kształt, sprawia, że rybka ma zaokrąglony ogląd świata, co prowadzi do utraty wzroku. Hodowcy ryb wskazują również na proces karłowacienia welonek, które hodowane są w kulach.

Istotne znaczenie ma aspekt psychologiczny. Po pierwsze, rybki jak wspomniano pływają w kółko, a co z tego wynika nie mają możliwości schowania się w kącie. Cały czas narażone są na stres. Dodatkowo, ograniczone możliwości wyposażenia kuli w roślinność, która pochłaniałaby szkodliwe substancje i stwarzała warunki zbliżone do naturalnych. Rybki pływając, wytwarzają wibracje, które w przypadku kuli, odbijają się od jej ścianek i do niej wracają, powoduje to często efekt wiszenia, braku ruchliwości rybek.

Hodując rybkę w szklanej kuli stwarza się negatywne warunki do jej rozwoju i bytowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tradycyjnego, prostokątnego akwarium, które w optymalny sposób sprawdzi się w hodowli rybek. Przed zakupem warto skonsultować się z doświadczonym hodowcą.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Facebook Znajomi