Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Małe kocięta

Gdy okaże się, że kotka nie przejawia instynktu macierzyńskiego, zabraknie jej pokarmu lub zdechnie- masz dwie możliwości: znalezienie maluchom nowej kociej mamy zastępczej lub wykarmienie ich samodzielnie. Należy kociaki jak najszybciej zanieść do lecznicy w celu zbadania, nawet jeśli wyglądają na zdrowe. Trzeba usunąć pchły, najlepiej wyczesać je grzebieniem.
Karmienie
Kocięta poniżej jednego tygodnia życia muszą być karmione sześć razy na dobę lub co cztery godziny.Kiedy mają już dwa tygodnie, częstotliwość podawania posiłków można zredukować do czterech dziennie. Używaj strzykawki albo butelki do karmienia kociąt ? poproś lekarza weterynarii o instrukcje, jak je karmić.Gdy kotki mają trzy tygodnie, mogą już pić substytut mleka z miski i zacząć jeść karmę dla kociąt .Kiedy kocięta mają ok. 4 tygodni można przejść na samodzielne jedzenie. Najpierw daj kotu trochę specjalnego mleka na palcu do zlizania. Jeśli kocię nie zlizuję, pomaż górną wargę kociaka jedzeniem.
Stopniowo można domieszać do specjalnego mleka trochę jedzenia dla dzieci.
Po każdym posiłku należy obowiązkowo masować brzuszki w kółeczko, w kierunku odbytu – to powoduje pobudzenie jelita do pracy i wypróżnienie malucha.
Ciepłą wodą i wacikiem należy umyć pyszczek malucha po karmieniu, potem umyć kuperek i wytrzeć do sucha miękkim papierem.
Kocięta muszą mieć ciepło. Jako źródeł ciepła możemy używać:lamp,butelek z gorącą wodą, zawiniętych w ręcznik,poduszek elektrycznych przykrytych kocem
Miejsce umieszczenia źródła ciepła jest ważne; koty do 10 dnia życia mogą mieć trudności z poruszaniem się jeśli będzie im zbyt gorąco.
Nauka korzystania z kuwety:
Należy ustawić małą kuwetę jak najbliżej miejsca gdzie kocięta się bawią. Po jedzeni każdego kociaka należy włożyć do kuwety i łapką poskrobać w piasku, żeby kociak zobaczył, że można w nim kopać. Kotki bardzo szybko nauczą się do czego służy kuweta. Należy uważać aby nie jadły żwirku

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Facebook Znajomi