Jak karmić zwierzęta
Aby zwierzę domowe rosło silne i zdrowe, należy je odpowiednio żywić. Prawda ta jest stara jak świat, ale jednak warto na nią zwrócić uwagę w czasach, gdy wiele pokarmów można nabyć w supermarketach.
Aby zwierzę domowe rosło silne i zdrowe, należy je odpowiednio żywić. Prawda ta jest stara jak świat, ale jednak warto na nią zwrócić uwagę w czasach, gdy wiele pokarmów można nabyć w supermarketach i osiedlowych sklepach spożywczych.
Oczywiście, żadna syntetyczna karma nie zastąpi pożywienia naturalnego, zdobywanego przez zwierzę w środowisku naturalnym. Jednak w przypadku zwierząt domowych, takich jak psy i koty, ciężko mówić o takim środowisku. One już po prostu przywykły do miasta.
I o ile jeszcze koty mogą spróbować polować na gryzonie i obecne w mieście ptactwo (choć z pewnością karma dla kota też skusi miauczące czworonogi), o tyle w przypadku psów będzie z tym problem (chyba, że chodzi o psy wiejskie, te w przeciwieństwie do miejskich mają więcej możliwości poszukiwania pokarmu). W dodatku trzeba brać pod uwagę, że gdy zwierzęta takie samodzielnie poszukują karmy, mogą spotkać się z nieprzyjazną reakcją okolicznych mieszkańców. Szczególnie w przypadku psów może skończyć się to wezwaniem straży miejskiej i próbą wyłapania, a następnie zawiezieniem do schroniska. W przypadku kota zdarza się to rzadziej, jednak też czasem miewa miejsce.
Sama karma dla kota czy psa powinna być oczywiście odpowiednio dobrej jakości. Trzeba też starannie zwracać uwagę na datę ważności, a także dobierać pokarm od producentów cieszących się dobrą opinią wśród osób, które opiekują się psami i kotami. Takich zresztą osób można popytać o karmy różnego typu, na pewno polecą coś odpowiedniego.
Coraz częściej weterynarze ostrzegają przed negatywnymi konsekwencjami karmienia zwierząt wędlinami, oto kilka powodów ich obaw.
Większość właścicieli zwierząt nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwego wpływu jaki na organizm ich pupila ma spożywanie przetworów mięsnych tworzonych z myślą o ludzkim konsumencie. Powód fatalnego wpływu jest bardzo prosty – są nim konserwanty zawarte w mięsie, które w procesie produkcji żywności zostały dobrane w ten sposób by wyrządzić możliwie jak najmniejsze szkody w organizmie CZŁOWIEKA, nie zaś psa lub kota; w diecie zwierząt stosowane są inne środku, które organizmy poszczególnych gatunków tolerują w znacznie większym stopniu.
Stosowane w procesie konserwowania mięsa przeznaczonego dla ludzi emulgatory są w niewłaściwy sposób wydalane przez nerki zwierząt, i mogą mieć fatalny wpływ na zwierząt powodując ich karłowienie bądź bezpłodność, zaburzają gospodarkę wodną. Dbajmy o nasze zwierzęta i nie każmy jeść im produktów przerznaczonych dla ludzi przeznaczoną dla ludzi.
Niedawno mój znajomy pochował swojego psa, który był dla niego jednym z najlepszych przyjaciół. Diagnoza weterynarza była w tym względzie szczególnie okrutna i bezwzględna – problemy z układem trawiennym u pieska spowodowane były NIEWŁAŚCIWYMI NAWYKAMI ŻYWIENIOWYMI W POSTACI SPOŻYWANIA PRZEZ ZWIERZAKA PRODUKTÓW DLA ZWIERZĄT NIEPRZEZNACZONYCH. Wykażmy zatem odrobinę wyobraźni