Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Na czym polega pszczelarstwo

Na czym polega pszczelarstwo?

Pszczelarstwo na naszej ziemi ma bardzo długie tradycje, począwszy od bartnictwa, wytwarzania słowiańskich miodów pitnych, po wybitnych pszczelarzy sławnych na skale światową jak ojciec polskiego pszczelarstwa Jan Dzierżoń, który pierwszy na świecie odkrył partenogenezę u pszczół, na obecnych pszczelarzach kończąc.

Pszczelarstwo jest dziedziną, której kluczowym celem jest hodowla pszczół. Jest ona realizowana w tak zwanych pasiekach, które składają się z osobnych uli. Z uwagi na rodzaj gospodarki pasiecznej rozróżnia się tak zwane pasieki stacjonarne oraz pasieki wędrowne. Jak samo to pojęcie podkreśla, te pierwsze zlokalizowane są zawsze w jednym położeniu, a drugie są transportowane zależnie od okresu sprzyjającego hodowli.

U zarania rozwoju pszczelarstwa wychodzono z założenia, że pszczoły skuteczniej gromadzą pyłek kwiatowy i ogólnie, lepiej im się funkcjonuje w obszarach położonych wysoko. W związku z tym pierwsze ule były dosłownie w ten sposób instalowane. W raz z upływem czasu jednak preferencje te się zmieniły i dzisiejsza hodowla pszczół opiera się na ulach usytuowanych na ziemi. Najlepsze miejsca do uskuteczniania tego typu działań to te, które są ciche oraz posiadają niedaleko dostęp do wody.

Na przełomie XIX i XX w. wdrożono do uli tak zwane ruchome ramki, które pozwalały wyjmować plastry z miodem bez osłabienia gniazda. W siedemnastym wieku z kolei pyłek pszczeli był magazynowany w ulach, które jednocześnie były cudownymi upiększeniami gospodarstw, w których stała pasieka, pszczoły były obecne non stop a pomalowane ule dawały wspaniały klimat ówczesnej wsi.

Do teraz utrzymało się wiele tego rodzaju modeli, które były bogato przyozdabiane malunkami albo płaskorzeźbami. Jak więc widać, pszczelarstwo ma bardzo ciekawą i skomplikowaną historię, toteż dobrze jest o niej nie zapominać wówczas, gdy będziemy konsumować miód wytworzony przez pszczoły lub artykuły spożywcze przyrządzone w oparciu o jego cech. Warto się tym również zainteresować samodzielnie.

polecamy miody z www.sklep.apimiodek.pl

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Facebook Znajomi