Ubezpieczenie konia
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie konia?
Czy dobre ubezpieczenie konia jest trudne do zdobycia?
Spotykając się na zjazdach kół rolniczych, bankietach szkółek jeździeckich czy przeglądając zasoby for internetowych, aż dziw słyszeć, że nadal ubezpieczenie konia jest trudno dostępne, a niektóre oferty nie obejmują odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez zwierzę. Wielu ludzi wymienia się niepewnymi telefonami do agentów sprzedających trefne ubezpieczenia zwierząt, szuka wsparcia w niewielkich firmach, które w razie szkody mogą okazać się nie wypłacalne.
Naprawdopodobnej bywało też tak, że placówki jednej z większych polskich firm ubezpieczeniowych nie posiadały odpowiednich druków i proponowały ubezpieczenie zdrowotne konia tylko w podstawowej formie. Warto poznać kilka podstawowych informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji – często po wniesieniu opłaty, nie ma okresu reklamacyjnego, a pieniądze wpłacone na ubezpieczenie konia są nie do odzyskania. Nie wszystkie polisy zwierząt oferujące ochronę domowych pupili są wstanie pokryć ubezpieczenie zdrowotne konia. Zaliczanie zwierzęcia hodowlanego do psów i kotów to największy bubel ubezpieczeniowy, jaki może zostać sprzedany przeciętnemu Kowalskiemu. Przede wszystkim wartość samego zwierzęcia jest nie adekwatnie większa od wartości domowych czworonogów. Poza tym sposób leczenia również wymaga innego systemu naliczania składki.
Dobre ubezpieczenie zdrowotne konia musi objąć w swoim zakresie koszty lekarstw i operacji. Ważne aby zawarte były także operacje oczu, kończyn bądź jelit. No i pozostaje jeszcze sprawa transportu konia do kliniki weterynaryjnej. Wiadomo bowiem, że w wielu przypadkach to właściciel zwierzęcia musi je przetransportować do ambulatorium, czego nie pokrywają ubezpieczenia zwierząt, a przecież nie wszyscy gospodarze posiadają przyczepy mogące przetransportować tak duże zwierze. Wybierając ubezpieczenie konia wpierw musimy znać jego przeznaczenie, będzie miało to wpływ na wysokość składki i samej ochrony zwierzęcia. Najtańsze wśród ofert jest ubezpieczenie konia hodowlanego i rekreacyjnego, droższą acz opłacalną inwestycją jest ubezpieczenie zdrowotne konia sportowego i wystawowego. Spotykając się z agentem ubezpieczeniowym bądź prowadząc rozmowy w placówkach oferujących ubezpieczenia zwierząt, starajmy się by firma nie zaniżała kosztów naszego rumaka. Najczęściej spotkamy się z podstawowym zakresem ochrony od padnięcia, nieszczęśliwego wypadku bądź żywiołu, pytajmy czy istnieje możliwość ochrony zdrowia i życia konia.
Ubezpieczenia zwierząt oferujące także pełne pakiety są lepiej przygotowane do obsługi klientów, posiadają własnych lekarzy weterynarii i zakontraktowane jednostki mogące udzielić pomoc w czasie wypadku. Statystyki pokazują, że grupowe ubezpieczanie zdrowotne konia jest bardziej opłacalne niż pojedynczej sztuki. Następnym podstawowym elementem jest tzw. kwota gwarantowana na wypadek śmierci zwierzęcia. Ubezpieczenie konia powinno wypłacić pieniądze nie później niż 31 dni po zgłoszeniu zaistniałej szkody oraz bezpłatnie usunąć i zutylizować zwłoki zwierzęcia. Wszelkie wywożenie, porzucanie w lasach bądź wyrzucanie zwłok na śmietnik jest karalne, a utylizacja musi odbyć się w odpowiednich warunkach higienicznych. Inne w swoim brzmieniu staje się ubezpieczenie konia dla hodowców, a inne też dla inwestorów. Warto negocjować warunki OWU a także prosić o zindywidualizowanie polisy na wypadek utraty płodności ogiera, śmierć płodu, czy w przypadku koni wyścigowych – całkowitej utraty zdolności do startów. Historia pokazuje, że mimo ważnej polisy na skutek braku kontaktu z ubezpieczycielem, wezwanemu lekarzowi weterynarii będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, a dopiero później ubezpieczenie zdrowotne konia, po okazaniu rachunków i karty zdrowia klaczy zwrócą nam pieniądze. Na pewno nie powinno zawierać się ubezpieczenia zwierząt z dala od miejsca zamieszkania, najlepiej kontaktować się główną centralą firmy świadczącej niniejsze usługi i pytać o ubezpieczenie konia, które można zawrzeć najlepiej w gminie czy powiacie adekwatnym do miejsca przebywania zwierzęcia.
Należy także ostrożnie podchodzić do ofert niewymagających dokumentacji stanu zdrowia. Rzetelne ubezpieczenie zdrowotne konia do swojej prawomocności potrzebuje oświadczenia o wieku klaczy bądź ogiera, przebytych chorobach, wadach wrodzonych bądź ich braku, ważne, aby niniejsze oświadczenie nosiło oryginalną pieczęć uprawnionego lekarza weterynarii nie tylko samego właściciela. Pomoże to w przyszłości na szybszą wypłatę środków z ubezpieczenia zwierząt oraz zapobiegnie uchylaniu się od odpowiedzialności firmie, której powierzyliśmy opiekę nad naszą klaczą bądź ogierem. Tych kilka przedstawionych wcześniej prostych kroków pomoże zawrzeć efektywne ubezpieczenia zwierząt. Teraz warto spać spokojnie, przygotowywać się do zawodów sprawiać radość dzieciom i szukać ubezpieczycieli, którzy równie jak my kochają rekreację i obecność dużych mądrych końskich oczu.
Więcej informacji na temat ubezpieczeń zwierząt, w tym ubezpieczeń koni na stronie http://www.ubezpieczenia-zwierzat.pl
—
Stopka
Tess
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl – Twojego źródła artykułów do przedruku.