Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Dobroczynne skutki jazdy konnej

| ciekawe strony,porady | 25 września 2013

rider and black horse in a floorDobroczynne skutki jazdy konnej

Jeździectwo już od wielu wieków uważane jest za sport dobroczynnie wpływający na fizyczność człowieka oraz na stan jego umysłu. Kontakt z żywym zwierzęciem czyni z jazdy konnej sport, który stymuluje rozwój człowieka i koryguje jego wady w zakresie fizyczności.

W sferze fizycznej

Jedną z najważniejszych i najczęściej wskazywanych przez specjalistów zalet jazdy na koniu, jest wykształcenie odpowiedniej postawy. Proste plecy, naprzemienne rozluźnianie, napinanie mięśni i powolne ruchy konia sprawiają, że w mózgu koduje się prawidłowy obraz chodzenia. Doskonalona jest koordynacja ruchowa, równowaga i orientacja przestrzenna. Jeżdżąc na koniu, ćwiczymy poszczególne partie ciała. Począwszy od ud, poprzez pośladki i brzuch, aż po ramiona. W tracie godzinnej jazdy można spalić od 350 do 650 kalorii. Ponadto jeździectwo pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz układ oddechowy, co jest wynikiem ćwiczeń na świeżym powietrzu.

W sferze psychicznej

Jeżdżąc na koniu człowiek nie tylko dba o swoje ciało, ale i o psychikę. Aby wsiąść na konia trzeba mu zaufać. W odróżnieniu do innych sportów, gdzie większość zależy od nas, w przypadku jazdy konnej jest to współpraca człowieka i zwierzęcia. I tak jak koń ufa nam, że go nie skrzywdzimy, tak i my musimy nauczyć się zaufania do niego. Owocna współpraca daje człowiekowi satysfakcję i poczucie, że może więcej. Człowiek po przejażdżce konnej jest odprężony, spokojniejszy, a tym samym inaczej patrzy na świat. Obcowanie z końmi sprawia radość.

Liczne zalety, jakie płyną z jazdy konnej wpływają na to, że jest ona zalecana zarówno osobom, które mają problemy natury fizycznej jak i emocjonalnej. Jeśli poszukujemy sportu, który daje satysfakcję i widoczne rezultaty, to warto się zastanowić nad jeździectwem.

 

ilość wszystkich wyświetleń: 4852, dzisiaj: 2

  

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Facebook Znajomi