Witaj, gość! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięRSS Feed

Węże w mieszkaniu

| węże | 28 lipca 2013

Węże w mieszkaniu

pyton

pyton

 

Tajemnicze i fascynujące. Budzą podziw, ale i respekt. Wnoszą w życie człowieka nutę egzotyki i wzbogacają jego wiedzę. Aby hodować węże, trzeba wiedzieć, że są to zwierzęta wymagające odpowiednich warunków i opieki.

Jakie terrarium wybrać?

Zanim zaczniemy rozglądać się za terrarium, należy znaleźć odpowiednie miejsce dla węża w domu. Po pierwsze, nie może ono być ustawione w przeciągu i blisko źródeł ciepła (grzejnik itp.). A po drugie powinno stać poza miejscami, gdzie występują drgania czy kołysania. Terrarium powinno mieć bezpieczne położenie- nikt go nie zrzuci, nic na nie spadnie.

Mając wybrane miejsce, zabieramy się za poszukiwania terrarium. Warto sprawdzić wiele ofert. Sklepy zoologiczne, portale aukcyjne, ogłoszenia sprzedażowe. Można kupić nowe, w pełni wyposażone, a także używane. Dobrym pomysłem jest samodzielne stworzenie terrarium z płyt OSB. Daje to dużą frajdę, bo urządzamy dom dla naszego zwierza. Każde porządnie wykonane terrarium cechuje dobra wentylacja. Wielkość terrarium zależna jest od długości węża. Minimalna długość terrarium równa się ¾ jego ciała. Szerokość około ½ ciała. Wysokość dla węży naziemnych ½ ciała, a dla węży nadrzewnych cała długość ciała. Rzecz jasna im większe terrarium, tym lepiej dla naszego drapieżnika.

Wyposażenie terrarium

Każde terrarium musi być wyposażone w odpowiednie oświetlenie, termometr (pozwalający kontrolować temperaturę, ok. 28-29 st. C.), higrometr (wilgotność powietrza), siatki wentylacyjne, basen (do kąpieli i picia wody- powinna być świeża i czysta, zmieniana każdego dnia), podłoże (np. torf czy włókno kokosowe). Jeśli temperatura jest zbyt niska, dodatkowo terrarium wyposaża się w kabel grzewczy. Nadto można również zamontować nawilżacz powietrza i termostat. Na końcu przystępujemy do urządzenia ‘domu’ dla węża. Najlepiej gdyby był on odzwierciedleniem naturalnego ekosystemu.

Należy pamiętać, że każdy gatunek węża jest inny, a to przekłada się na zróżnicowane wymagania. Zanim kupimy terrarium, należy dokładnie zapoznać się z warunkami hodowli konkretnego gatunku węża.

 

ilość wszystkich wyświetleń: 5413, dzisiaj: 3

  

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Facebook Znajomi